2002 San Juan Challenge Results |
Saturday May 18th thru Sunday May 19th, 2002.
San Juan Challenge Race (Combination of Cypress and Guemes Races)
|
|||||||||
Double Rowing | |||||||||
Place in Class |
Place Overall |
# | Racer | Home | Saturday 24.92 miles |
Sunday 17.22 miles |
Total 42.14 miles |
||
1 | 1 | 236 | Jeff & Theresa Knakal | Mill Creek, WA | 3h 46m 09s | 2h 24m 54s | 6h 11m 03s | ||
Mens HP Kayak | |||||||||
1 | 5 | 234 | JT Whittaker | Oakland, CA | 4h 04m 03s | 2h 37m 25s | 6h 41m 29s | ||
2 | 8 | 227 | Mike Lesnik | Helena, MT | 4h 25m 59s | 2h 48m 08s | 7h 14m 07s | ||
Mens Masters Kayak | |||||||||
1 | 3 | 235 | Shane Baker | Port Orchard, WA | 3h 58m 57s | 2h 29m 40s | 6h 28m 37s | ||
Womens Fast Sea Kayak | |||||||||
1 | 15 | 240 | Marg Fedyna | Vancouver, BC | 5h 07m 28s | 3h 03m 58s | 8h 11m 26s | ||
Mens Fast Sea Kayak | |||||||||
1 | 7 | 223 | Jerome Truran | Vancouver, BC | 4h 17m 43s | 2h 40m 42s | 6h 58m 25s | ||
2 | 9 | 224 | Andrew Dixon | Langley, WA | 4h 25m 30s | 2h 52m 50s | 7h 18m 20s | ||
3 | 10 | 238 | Scott Whitney | Richmond, CA | 4h 37m 52s | 2h 49m 05s | 7h 26m 57s | ||
4 | 11 | 221 | Jim Zimmerman | Anacortes, WA | 4h 44m 40s | 2h 49m 06s | 7h 33m 46s | ||
5 | 13 | 222 | Joe Royer | Memphis, TN | 4h 51m 28s | 2h 51m 44s | 7h 43m 12s | ||
6 | 16 | 226 | Phil Davis | Bothell, WA | 5h 21m 52s | 3h 20m 32s | 8h 42m 24s | ||
Mens Sea Kayak | |||||||||
1 | 17 | 237 | Todd Elsworth | Bellingham, WA | 6h 10m 31s | 3h 38m 35s | 9h 49m 06s | ||
- | - | 239 | Maris Galins | Seattle, WA | 5h 54m 22s | No Show | - | ||
Double Kayak | |||||||||
1 | 2 | 232 | Allen Anderson / Mark Gosney | Gig Harbor/Yelm, WA | 3h 49m 33s | 2h 25m 28s | 6h 15m 01s | ||
2 | 4 | 230 | Ben Fast / John George | Vancouver/Surrey, BC | 4h 00m 16s | 2h 31m 11s | 6h 31m 27s | ||
3 | 6 | 229 | Brandon Nelson / Heather Christensen | Lotis, CA | 4h 09m 30s | 2h 33m 43s | 6h 43m 13s | ||
4 | 12 | 244 | Doug Hintz / Bob Casale | Freeland/Seattle, WA | 4h 38m 27s | 2h 58m 31s | 7h 36m 58s | ||
5 | 14 | 231 | Brian Page / Dave Page | Richmond/Delta, BC | 4h 44m 19s | 3h 06m 30s | 7h 50m 49s | ||
- | - | 225 | Adam Klauber / Dave Brogan | Emeryville, CA | 4h 37m 58s | No Show | - | ||
|
|||||||||
Mens HP Kayak | |||||||||
Place in Class |
Place Overall |
# | Racer | Home | Saturday 24.92 miles |
||||
1 | 1 | 201 | Greg Barton | Seattle, WA | 3h 36m 46s | ||||
2 | 3 | 241 | Greg Gilda | Seattle, WA | 3h 55m 19s | ||||
Double Rowing | |||||||||
1 | 2 | 243 | Adrian Storb / Rainer Storb | Seattle, WA | 3h 49m 03s | ||||
Mens Masters Kayak | |||||||||
1 | 4 | 251 | Larry Bussinger | Bellingham, WA | 4h 00m 16s | ||||
Mens Fast Sea Kayak | |||||||||
1 | 5 | 202 | Andy Bridge | Sulton, WA | 4h 25m 31s | ||||
2 | 6 | 253 | David Boydstun | Lummi Island, WA | 4h 48m 40s | ||||
Mens Sea Kayak | |||||||||
1 | 7 | 205 | David Casladden | Snapposse, OR | 5h 14m 34s | ||||
2 | 8 | 204 | Desmond Murphy | Portland, OR | 5h 22m 25s | ||||
3 | 9 | 254 | Steve Dennis | Bellevue, WA | 5h 57m 32s | ||||
4 | 10 | 207 | Kevin Murray | Bend, OR | 5h 57m 38s | ||||
|
|||||||||
Mens Masters | |||||||||
Place in Class |
Place Overall |
# | Racer | Home | Sunday 17.22 miles |
||||
1 | 1 | 264 | David Scherrer | Bellingham, WA | 2h 27m 26s | ||||
2 | 3 | 260 | John Sqadroni | Vallejo, CA | 2h 51m 58s | ||||
Mens Fast Sea Kayak | |||||||||
1 | 5 | 270 | Jim Trowbridge | Bellingham, WA | 3h 11m 20s | ||||
Mens Sea Kayak | |||||||||
1 | 4 | 266 | Michael Bryan-Brown | Bainbridge Is, WA | 3h 02m 54s | ||||
2 | 8 | 269 | Dan Martinson | Bellingham, WA | 3h 33m 53s | ||||
3 | 12 | 261 | Doug Mielke | Anacortes, WA | 4h 14m 38s | ||||
Womens Sea Kayak | |||||||||
1 | 9 | 206 | Carol Lee Royer | Memphis, TN | 3h 35m 53s | ||||
2 | 10 | 263 | Lisa Bickford | Stockton, CA | 3h 43m 03s | ||||
Double Kayak | |||||||||
1 | 2 | 265 | Bob Putman / Joel Perkins | N. Vancouver, BC | 2h 29m 49s | ||||
2 | 6 | 267 | Anna Madsen-Boydstun / Jenny Bagne | Lummi Island/Bellingham, WA | 3h 32m 50s | ||||
3 | 7 | 262 | Tim Rosenhan/Mike Rust | Everett, WA | 3h 33m 42s | ||||
4 | 11 | 268 | Derek and Trish Mitchell | Seattle, WA | 3h 52m 20s | ||||
|
|||||||||
Mens HP Kayak | |||||||||
Place in Class |
Place Overall |
# | Racer | Home | Saturday 6.72 miles |
||||
1 | 1 | 259 | Cory Lancaster | Kirkland, WA | 0h 56m 46s | ||||
Outrigger Canoe | |||||||||
1 | 2 | 248 | Randy Olson | Bellingham, WA | 1h 01m 03s | ||||
2 | 3 | 255 | David Anderson | Seattle, WA | 1h 03m 50s | ||||
Mens Fast Sea Kayak | |||||||||
1 | 5 | 242 | Vern Heikkila | Westport, WA | 1h 07m 36s | ||||
2 | 10 | 249 | Roy Van Loo | 1h 14m 45s | |||||
3 | 18 | 208 | Mike Lersbak | Snohomish, WA | 1h 32m 00s | ||||
4 | 19 | 247 | Thomas E. Conver | Scappoose, OR | 1h 36m 59s | ||||
Mens Sea Kayak | |||||||||
1 | 6 | 213 | Paul Meier | 1h 08m 54s | |||||
2 | 7 | 252 | Greg Grimm | Ferndale, WA | 1h 09m 50s | ||||
3 | 11 | 250 | Marlin Hendricks | 1h 14m 46s | |||||
4 | 12 | 220 | Kevin Schwartz | Anacortes, WA | 1h 17m 22s | ||||
5 | 23 | 258 | Dan Masaoka | Anacortes, WA | 1h 46m 16s | ||||
6 | 24 | 214 | Richard Pinder | Everett, WA | 2h 26m 19s | ||||
Womens Fast Sea Kayak | |||||||||
1 | 20 | 246 | Colleen Conver | Scappoose, OR | 1h 37m 00s | ||||
Womens Sea Kayak | |||||||||
1 | 13 | 245 | Janet Heikkila | Westport, WA | 1h 17m 32s | ||||
2 | 14 | 218 | Carol Lee Royer | Memphis, TN | 1h 19m 06s | ||||
3 | 15 | 219 | Linda Sanford | Anacortes, WA | 1h 19m 56s | ||||
4 | 16 | 216 | Lisa Bickford | Stockton, CA | 1h 20m 17s | ||||
5 | 25 | 215 | Jill Pinder | Everett, WA | 2h 27m 04s | ||||
Double Kayak | |||||||||
1 | 4 | 211 | Charles & Leslie Day | Seattle, WA | 1h 07m 14s | ||||
2 | 9 | 210 | Troy Husband \ Dan Brauer | Sedro Woolley, WA | 1h 10m 40s | ||||
3 | 17 | 256 | Will Whiton \ Patrick Llyod | Burlington, WA | 1h 28m 22s | ||||
4 | 21 | 209 | Martin and Marian Myers | Coupeville, WA | 1h 40m 25s | ||||
5 | 22 | 257 | Samantha Masaoka \ Denise | Stephens Anacortes, WA | 1h 46m 15s | ||||
Double Rowing | |||||||||
1 | 8 | 212 | Jim Raney \ Rich Seubert | NE Bainbridge Is, WA | 1h 10m 09s |